COVID-19 upozornění: Během natáčení a focení platí samoregulační zásady. Více info u produkce a zde.

   +420 228 888 111   firma@histogram.cz

Povinná registrace dronu. Do jaké kategorie spadá ten váš a co bude v testu?

Od začátku roku 2021 budou pro dronaře platit nová pravidla. Každý dron bude muset být zaregistrovaný, pouze drony označené jako hračky jsou z této povinnosti vyjmuty. Registrace je zdarma a lze ji provést online. Má to ale několik důležitých bodů.

Drony se dělí do tří kategorií: otevřené, specifické a certifikované. Jednotlivé skupiny se liší účelem, hmotností a vybavením. Podle toho se liší i míra regulace a požadavky pro jejich piloty a provozovatele.

Registrovat drona je možné od pátku 4. 12. 2020 od 12.00 hodin v online aplikaci dostupné z adresy https://dron.caa.cz/. Vyplníte základní informace o sobě jako o fyzické nebo právnické osobě a dále kontaktní e-mail a telefonní číslo. I registrace provedené před 31. 12. 2020 jsou však formálně použitelné až od 31. 12. 2020.

Kdy není potřeba registrace?

Pokud váš dron váží méně než 250 g a přitom:

  1. nemá kameru nebo jiný senzor schopný jakkoli zachycovat osobní údaje, nebo
  2. se jedná o hračku. Tou se rozumí dron, který je již předem vyvinutý jako zařízení určené k hraní pro děti do 14 let, je identifikován základním označením CE a je na něm uvedeno, že odpovídá směrnici č. 2009/48/ES. Naopak dron, který hračkou není, by měl být na obalu jasně označen štítkem „14+“. Jakkoliv může být nyní ještě rozlišení označení hraček nejasné, doporučujeme všem uživatelům důkladně pročíst návod, kde by příslušné informace měly být uvedeny.

Povinná registrace a testy

Povinnost registrace a složení online testů platí nejen pro rekreační létání, ale i komerční činnosti, které můžete provozovat v „otevřené“ kategorii.

Povinnost registrace provozovatele a složení online testů pro piloty kategorie open tak platí pro úplně všechny subjekty, tedy i ty komerční. Právě u komerčních subjektů také odpadá povinnost vlastnit navazující povolení k provozování leteckých prací nebo pro vlastní činnost.

Schéma povinných úkonů nezbytných pro provoz dronů od 31. 12. 2020:

Převzato z CAA / ÚCL

Hlavní zdroj:
Podrobnosti čtěte na stránkách ÚCL zde.

Další zdroje:
Až 50 tisíc majitelů dronů se bude muset zaregistrovat. Čeká je také složení zkoušky